Japanse grootbloemige kornoelje
Geniet ieder seizoen van een ander sierlijk kenmerk van de Japanse grootbloemige Kornoelje (Cornus kousa) ‘China Girl’. De struik of kleine boom is geliefd om de schitterende bloei, opvallende vruchten en mooie herfstverkleuring. In de lente loopt de Japanse grootbloemige Kornoelje uit met eivormige tot ovale, lichtgegolfde, donkergroene bladeren. Na het uitlopen van het blad verschijnen rond juni de bijzondere schijnbloemen. Het geelgroene bloemhoofdje is omringd door vier grote crèmewitte schutbladeren. De opvallende, sierlijke schutbladeren lijken de bloem te vormen, toch is dat niet zo. In het najaar laat de ‘China Girl’ zich opnieuw van zijn beste kant zien door de vorming opvallende rode vruchten op rode stelen, die doen denken aan aardbeien of frambozen.
Ook is het blad in de herfst purperrood van kleur, wat zorgt voor een decoratief plaatje en van de bladverliezende Japanse grootbloemige Kornoelje opnieuw dé blikvanger in de tuin maakt. De Cornus kousa ‘China Girl’ groeit relatief langzaam, maar kan uiteindelijk wel 7 meter hoog worden. In het begin groeit de bloeiende struik sterk opgaand, maar op latere leeftijd zakken de takken uit en wordt de struik breder. Als solitair heester komt de eyecatcher het best tot zijn recht. Geef de Japanse grootbloemige Kornoelje voldoende ruimte, een standplaats in de zon of halfschaduw en zorg voor een humusrijke bodem. Door het fraaie uiterlijk en onderhoudsarme karakter – de Cornus kousa hoef je niet te snoeien – is de ‘China Girl’ een fantastische aanwinst voor iedere (middel)grote tuin!Â
| Naam | Cornus kousa "China Girl" |
|---|---|
| Bloeiperiode | Juni, Juli |
| Bloeikleur | Wit |
| Geurend | Nee |
| Bladkleur | Groen |
| Groenblijvend | Ja |
| Vruchtdragend | Nee |
| Volwassen hoogte | 5 meter |
| Snoeiperiode | NVT |
| Standplaats | Zon/Halfschaduw |
| Winterhardheid | Goed |
| Planttijd | Hele jaar door (Vermijd vorst) |
| Biodiversiteit | Trekt insecten en vogels aan |
| Aantal per m1 | 1-3 |
| Aantal per m2 | 1-2 |
| Voeding | In het voorjaar bemesten met organische meststof |
| Groeisnelheid | Gemiddeld |
Onderhoud
Niet alleen is de Japanse Grootbloemige Kornoelje een prachtige verschijning, het is ook een zeer makkelijk te onderhouden heester. De sierheester behoeft namelijk geen snoei, omdat de vorm van zichzelf al mooi is. Alleen dood hout of takken die de mooie vorm belemmeren knip je weg in de winter – mits het niet vriest – of het vroege voorjaar. Verder geef je de Cornus kousa ‘China Girl’ in het voorjaar een flinke laag compost. Dit type struik verlangt naar een humusrijke grond. Als het warm en droog is in de zomer, moet je de grond voldoende vochtig houden. Verder is de Kornoelje uitstekend winterhard, waardoor je je niet snel zorgen hoeft te maken om deze topper.
Â
Water geven
Na het aanplanten geef je de Japanse Grootbloemige Kornoelje voldoende water. Door in de eerste periode regelmatig water te geven, help je de jonge struik te wortelen en groeien. Eenmaal gesetteld, hoef je alleen nog extra water te geven tijdens warme en droge periodes. De ‘China Girl’ verlangt naar een vochthoudende tot vochtige, goed doorlatende bodem, die niet uitdroogt.
Hoe te planten
Klaar om de sierheester te planten? De Cornus kousa ‘China Girl’ komt als solitaire heester het best tot zijn recht. In het begin groeit de struik sterk opgaand, maar op latere leeftijd meer in de breedte. Zorg er daarom voor dat je de Kornoelje voldoende ruimte geeft, zodat deze op een centrale plek uit kan groeien tot prachtige blikvanger. De Japanse Grootbloemige Kornoelje heeft een oppervlakkig en fijn wortelgestel, staat graag beschut in de zon of halfschaduw en verlangt naar een humusrijke, vochthoudende tot vochtige, goed doorlatende bodem. Door gebruik te maken van aanplantgrond creëer je een luchtige, voedzame bodem. Geef de jonge tuinplant na de aanplanting ruim water, zodat de Kornoelje goed kan gaan wortelen en groeien.
Â